Sleeve note 1993

Kniha

Kapela s kompletním názvem "Panelový nádech bzučících odrůd Music Orchestra Alternative Moravia Sound Band Revolution /Goulash/ Social Armature Deckeel" působí v letech 89-92. Vzniká na troskách skupiny Krátký proces na jaře roku 1988. Obsazení se v začátcích mění (Kubík, Sysel, Pecka, Šrot....), vznikají problémy se zkušebnou i aparátem. Po podivném vystoupení v Olomouci "Na Pile" hrají ve stálé sestavě: Konrád - voc., Koláč - g., Denis - bg., Bobišek - dr.

V té době seženou garáž ve Vítkovicích a začínají pravidelně zkoušet nové skladby. Ty mají premiéru v Havířově na Bermudském Trojúhelníku. Kromě PNBO zkouší v garáži i Starý sen, Těhotná výčepní, Desmodintinae, Kuřecí nářez, Spontánní křeč a Psychologie domácích zvířat. Během tohoto období nahrají několik kazet ("PNBO - Volume I.", "Volume II." a "…to je konec"). Kapela koncertuje převážně na severní Moravě. Jejich vystoupení má spád a vždy určitý řád bez zbytečného rozčilování a hádek. Za vrchol lze pokládat vystoupení v ostravském rockovém klubu Rock Hill.

V srpnu ´91, kdy se už v kapele začínají projevovat neshody, si zajedou společně se Starým snem do Valašských Klobouků, kde hrají pod širým nebem s kapelami Posádková hudba Marného Slávy, Karpatské chrbáty… Koncem roku už zkoušejí stále méně a rozpory se stávají neřešitelnými. Vystoupí ještě na datyňském AntiArmy Festu a Bermudském Trojúhelníku III. Koncert v Rock Hill v lednu ´92 na akci Punk Ex! ohlašují jako definitivně poslední. Na pódiu se však objeví ještě jednou, v létě ´92 v Ostravě, v klubu Platan, na minifestivalu začínajících kapel. Historie PNBO se uzavírá. V následujícím roce se pokouší obnovit činnost, avšak bezvýsledně. V témže roce se také objevují na kompilaci ostravských kapel Ostrava In Media Res Volume II. Koláč působí ještě nějakou dobu u Psychologie domácích zvířat. Později založí vlastní prapodivný soubor B&Š, jehož dnešní činnost je nejasná.

Kazeta, kterou držíte v ruce, obsahuje pouze část tvorby PNBO. Skladby Drozdi, Obut a oblečen, Vlakem do Freedlantu či Dagmara, chybí. Některé nebyly zachyceny na pásek vůbec. Vydání těchto "hitů" je však ovlivněno především Konrádem, který vlastní všechny nahrávky PNBO. Pokud ovšem vezmeme v úvahu jeho obludnou rychlost při sestavování této kazety, můžeme její pokračování čekat někdy kolem roku 2002.

A to by byl opravdu konec!!!

 

 

| PH/K/Kati Bochce |