Alternativní hudba

Kniha

ALTERNATIVNÍ HUDBA - je hudba, která tvoří alternativu (neboli druhou možnost) vůči hudbě oficiálně protlačované masovými komunikačními prostředky, tedy časopisy, novinami, rozhlasem a televizí.

ALTERNATIVNÍ HUDBA - je možnost pro každého, kdo se cítí být těmito masmédii znechucen, zvrácen, znásilňován.

ALTERNATIVNÍ HUDBA - není určena stylem, je to každá hudba, která není učesaná podle jednotně padnoucího střihu dramaturgů a redaktorů masmédií a není jí proto umožňován vstup do těchto médií včetně tiskových.

ALTERNATIVNÍ HUDBA - se vymezuje vůči spotřebnímu konzumnímu zboží tím, že není stravitelná pro každého, je tedy menšinová a jako taková pro masmédia nezajímavá, neboť nepřináší masovou sledovanost.

ALTERNATIVNÍ HUDBA - je víceméně záležitostí minoritních okruhů populace, rozuměj, je záležitostí menších okruhů lidí. To však neznamená, že by byla méně významná. Naopak, alternativní hudba je většinou právě to, co poslouchá intelektuální elita národa - ovšem alternativní hudba může být i neučesaný punk nebo vesnická kutálka.

ALTERNATIVNÍ HUDBA - bývá v drtivé většině daleko zajímavější, přirozenější a srozumitelnější než hudba středních proudů, která se musí úzkostlivě držet učesaných klišé a zároveň ještě splňovat tzv.požadavek modernosti, to znamená nějakým způsobem dát najevo, že je IN. Chuchvalce a slepeniny takto vyrobené jsou otřesnými dokumenty o lidské nenažranosti a zároveň vysvětlením, proč není v médiích slyšet slušná tříminutová písnička.

ALTERNATIVNÍ HUDBA - je však také neúprosné zrcadlo degenerujícím hudebním publicistům, kteří jsou schopni a ochotni jednak velebit vzpomínané mainstreamové neuvěřitelnosti, jednak zcela vážně psát oslavné ódy na něco, co si s pojmem alternativní hudba pouze formálně zalaškuje leč obsahově jest zcela plochým a a laciným škvárem.

ALTERNATIVNÍ HUDBA - je tedy právě ta hudba, které se jako čert kříže bojí všechna soukromá i veřejnoprávní rádia, nutno přiznat, že to je však většinou tím, že jejich dramaturgové si vůbec nedovedou představit co to právě ALTERNATIVNÍ HUDBA je. A když vás odmalička něčím straší aniž vám to ukážou, začnete si to nějak představovat sami a bojíte se toho ještě daleko více, nežli kdybyste to opravdu znali.

ALTERNATIVNÍ HUDBA - je tedy možná pro někoho právě to, co už se dávno nenosí, něco co nenese zisk, něco, co vám odvane život v zápalu boje s větrnými mlýny a dělá to jenom kdosi nenormální. Jenomže pořád je tady i dost těch, kteří si bez obecného pojmu ALTERNATIVNÍ HUDBA nedovedou představit svůj kulturní život, neměli by si co pouštět jak z prastarých magnetofonů tak z nejmodernějších i-podů, pořád je tady nezanedbatelná menšina lidí nezblbnutých TV estrádami a přihlouplými přehlídkami tzv. celebrit.

 

 

| XY/LW |